Jak znaleźć dobrą pracę w Anglii?

Aby znaleźć dobrą pracę w Anglii potrzebne nam będzie dobre CV i list motywacyjny.

List motywacyjny

Jest to niedługi, kilkuzdaniowy tekst, który stanowi uzasadnienie dla Twojego CV, zaproszenie do przeczytania zawartych w nim treści, przedstawienie Ciebie jako najlepszej kandydatki na stanowisko. List powinien zawierać zachętę dla czytającego, motywować go do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną. List wyjaśnia, dlaczego przyniosłaś swoje CV i dlaczego właśnie Ty. List motywacyjny powinien wstępnie zapoznać pracodawcę z Twoimi umiejętnościami, doświadczeniem, cechami osobowości, motywacją do podjęcia pracy.

praca angliaW liście motywacyjnym, choć wysyłasz go wraz z CV, również powinny się znaleźć Twoje dane osobowe: imię i nazwisko, aktualny adres i telefon. Możesz także podać godziny, w jakich jesteś dostępna pod wskazanymi numerami telefonu oraz godziny, w których na pewno Cię nie ma, to bardzo ułatwi kontakt z Tobą. Warto list motywacyjny zaadresować do danej osoby, wymienionej z imienia i nazwiska, a jednocześnie kompetentnej, jeśli nie do poparcia Twojej sprawy, to przynajmniej do przekazania dokumentów ośrodkom decyzyjnym. Adresując personalnie, do konkretnej osoby, w jakimś sensie uczynisz ją odpowiedzialną za to, co dalej będzie się z Twoją ofertą działo, unikniesz również możliwości, że zostawione papiery zagubią się gdzieś w firmie i wcale nie trafią do właściwego odbiorcy, czyli potencjalnego szefa. Lepiej więc uniknąć tytułowania listu w sposób ogólnikowy, typu: „Szanowni Państwo”, „Dyrekcja”, „Dział Personalny” itp., a dowiedzieć się o imię i nazwisko kompetentnej osoby. Warto zdobyć również informacje o stanowisku, które ona posiada w firmie. Do tych poradzie nie trzeba szukać wcale „kanałów” prywatnych, można po prostu zadzwonić do sekretariatu firmy lub nawet pofatygować się osobiście.

Swój list powinnaś zacząć od informacji, w który sposób dowiedziałaś się o zapotrzebowaniach kadrowych firmy. Jeśli informacja płynęła ze źródeł publicznych, np. mediów (ogłoszenie prasowe, internetowe, TV, radio itp.), należy podać nazwę (tytuł czasopisma, programu, strony internetowej itp.), datę i numer, jeśli jest. Gdy natomiast informacja płynie ze źródeł prywatnych, np. od zaprzyjaźnionego z Tobą pracownika firmy, możesz wymienić jego nazwisko, jednak nie jest toż konieczne. Jeśli się zdecydujesz ujawnić osobę, od której dowiedziałaś się o stanowisku, dobrze jest zapytać ją najpierw o zgodę. Pamiętaj o tym, że relacje w firmach to również relacje międzyludzkie.

angliaW liście krótko wykaż zbieżności między wymaganiami firmy a Twoimi możliwościami, kompetencjami i wykształceniem. Następnie zaznacz swoje doświadczenie zawodowe, jeśli je jesteś, i najlepsze cechy Twojej osobowości, które są ważne z punktu widzenia oczekiwań i potrzeb pracodawcy. W liście musisz również wyrazić entuzjazm, chęć do pracy, mocne zaangażowanie. Zwróć uwagę na swoje najmocniejsze strony, najlepsze cechy, najkorzystniejsze kwalifikacje. Pamiętaj o tym, że rozwiniesz się dopiero w CV. Zresztą odwołuj się również do niego, zachęcając tym samym do jego wnikliwego przeczytania.

List motywacyjny powinien być rzadki i zwięzły, staraj się zmieścić na jakiejś stronie A4. Tutaj piszesz tylko o rzeczach bezpośrednio związanych z ofertą pracy. List w żadnym przypadku nie może być nudny, długi i nie na temat. W liście motywacyjnym, podobnie jak natomiast w CV, nie należy stawiać żadnych warunków finansowych. Ten problem pojawi się w czasie, gdy pracodawca podejmie decyzję o Twoim zatrudnieniu lub będzie ją realnie rozważał. W formie zagadnienia lub pytania warunki płatności pojawiają się dopiero na rozmowie kwalifikacyjnej. Na końcu listu zaproponuj spotkanie w sprawie pracy oraz nie zapomnij podziękować „z góry” czytającemu za zapoznanie się z Twoimi materiałami. Dobrze przygotowany list motywacyjny już zaświadcza o Twoich kwalifikacjach i jest etap w dalszych staraniach. Dlatego pamiętaj też o językowej poprawności (ortografii, interpunkcji i stylistyce).

szukampracyO ile własne curriculum możesz sporządzić jedno na kiłka okazji, tak list motywacyjny, z racje na rozmieszczenie akcentów i podkreślanie specyfiki firmy, ma zwykle jednego adresata. Do innego przedsiębiorstwa napiszesz już inny list. Pamiętaj o tym, że list motywacyjny, podobnie jak CV, powinien być postawiony na komputerze lub maszynie do pisania, natomiast powinien być podpisany odręcznie, najlepiej piórem. Curriculum już podpisywać na celu nie musisz.

Najważniejsze!

• Pisz krótko, zwięźle również na temat.

• Uważaj na poprawność językową.

• Umieść swoje dane osobowe.

• Wysyłaj wraz z curriculum vitae.

• Kieruj do konkretnego adresata.

• Określ stanowisko, dział lub zakres obowiązków.

• Wykaż korzyści dla firmy, płynące z zatrudnienia Cię.

• Nie bądź warunków finansowych.

• Zaproponuj następne spotkanie.

• Podziękuj czytającemu.

• Podpisz się odręcznie.

A jak już będziemy mieli CV i list motywacyjny to czas przejść do poszukiwania pracy – warto posiłkować się serwisami typu http://praca.owi.pl/zagranicapraca.owi.pl gdzie możemy przejść do zakładki o pracy w Anglii – http://praca.owi.pl/za-granica/w-europie/w-wielkiej-brytanii